info@salesuptr.com
0212 366 02 94

İhracatınızı Artırın

İhracatınızı Artırın

Çok sık duyduğumuz bir şikayet : “İç satışımız iyi ama ihracatta istediğimiz yere bir türlü gelemedik.”

İhracatta başarılı olmak için önce müşteri adaylarınızın akıllarındaki sorulara bakın;

ihracatınızı artırın
Güvenebilir  miyim, kendimi bu firmaya emanet edebilir miyim?

Hedeflediğiniz müşteri adayları , öncelikle güvenebilecekleri  profesyonel bir firma ile çalışmak isterler.

Bunun da nedeni, çalıştıkları tedarikçi ile ilişkilerini uzun süre uğraşarak oturtmuş olmalarıdır. Bu iişkiyi , ancak güvenilir, doğru bir partner bulduklarına inandıkları zaman tehlikeye atarlar.

Onun için, önce müşteri adayınızın gözünde güvenilir tedarikçi olduğunuzu ispatlamanız, arkasından da küçük partiler haline çalışarak bu güveni pekiştirmeniz gerekir.

Web siteniz, yolladığınız maillerdeki metinler, ürün broşürleriniz, şirket sunumunuz sizin güvenilir, profesyonel bir şirket olduğunuzu yansıtıyor mu? Müşteri adayınızın kafasındaki sorulara cevap veriyor mu?

 

Kalitesi nasıl, kalitesini yarın da muhafaza eder mi?

Hedeflediğiniz müşteri adaylarının kafalarındaki ikinci büyük soru işareti kaliteniz ve kalitenizin sürekliği konusudur.

Sertifikalarınız, kendi ülkenizdeki yaygınlığınız bu konuda ilk güvencedir.

Ilk örnekleri yolladığınız zaman müşteri adayınız kaliteniz konusunda sorularına daha elle tutulur bir cevap bulur.

Ama yine de kafasındaki ciddi bir soruyu daha cevaplamak ister: Tamam, yolladıkları numune ve ilk partide kalite, beklentimi karşılıyor ama sonraki siparişlerde aynı kaliteyi tutturabilecekler mi ?

Acele etmeden küçük partiler haline çalışmak güven ilişkisini pekiştirmek için iyi bir yoldur.

 

Önemli bir soru da, firmanızın sağlam olup olmadığı konusudur: Tam sizinle iyi bir ilişki oturturken firmanızda problemler çıkar mı? İş organizasyonunuz sağlıklı mı? Verdiğiniz teminlere uyabilecek misiniz? Finansal gücünüz nasıl ?

Kendi kendinize bu soruları sorun ve durumunuzu dürüst şekilde cevaplayın.

Eğer bu sorulara rahat cevap veriyorsanız bunları müşterinize nasıl anlatacağınızı belirleyin. Firmanızın gücü, organizasyonu, ERP yatırımı, eleman kalitesi mutlaka kurumsal kimlik broşüründe, daha müşteriniz sormadan cevaplamanız gereken konulardandır. 

Eğer bu soruların cevaplarında zayıflık varsa, bunları tedavi etmek için ciddi bir planlama yapmalısınız. Aksi takdirde iyi başlayan ilişkiniz bir kaç ay sonra tökezleyecektir.

Peki ya fiyat?

Dikkat ederseniz, buraya kadar fiyatlarınızdan hiç bahsetmedik. İhracatta doğru müşteri adaylarını bulduysanız, elbette fiyatta pazarlık edeceksiniz, ama önce yukardaki konuları çözmelisiniz. Yukardaki konuları çözmeden sadece fiyatla ihracatınızı sağlıklı şekilde artırmanız mümkün değildir. 

SalesUp olarak bir çok müşterimizin sıfırdan ciddi ihracat cirolarına çıkmalarına yardımcı olduk, bir çoklarında da zayıf olan ihracat cirosunu kısa sürede toplam cironun %50 ve üzerine taşıdık.